Informacje zdrowotne
Objawy
Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zarażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji.
Najczęściej występujące objawy:
gorączka
suchy kaszel
zmęczenie
Rzadziej występujące objawy:
ból mięśni
ból gardła
biegunka
zapalenie spojówek
ból głowy
utrata smaku lub węchu
wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp
Profilaktyka
Chroń siebie i osoby w Twoim środowisku, poznając fakty i podejmując odpowiednie środki ostrożności. Postępuj zgodnie z zaleceniami lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19:
Często myj ręce. Używaj wody z mydłem i środka dezynfekującego na bazie alkoholu.
Zachowaj bezpieczną odległość od osób kaszlących i kichających.
Noś maskę, gdy zachowanie odległości nie jest możliwe.
Nie dotykaj oczu, nosa ani ust.
Gdy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj nos i usta wewnętrzną stroną łokcia lub chusteczką.
Jeśli źle się czujesz, zostań w domu.
Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem, skontaktuj się z lekarzem.
Zadzwoń z wyprzedzeniem do świadczeniodawcy, aby szybko uzyskać skierowanie do właściwej placówki medycznej. Zapewni Ci to ochronę i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wirusów i innych czynników zakaźnych.
Maski
Maski mogą pomóc w zapobieganiu przenoszeniu wirusów z osoby noszącej maskę na inne. Same maski nie chronią przed COVID-19 – należy także zachowywać odległość od innych osób i dbać o higienę rąk. Postępuj zgodnie z zaleceniami lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Leczenie
Jeśli źle się czujesz, odpoczywaj, pij dużo płynów i jedz posiłki bogate w różnorodne składniki odżywcze. Przebywaj w innym pomieszczeniu niż pozostali członkowie rodziny i, jeśli to możliwe, korzystaj z oddzielnej łazienki. Czyść i dezynfekuj często dotykane powierzchnie.
Każdy powinien zadbać o zdrowy styl życia podczas pobytu w domu. Utrzymuj zdrową dietę, dbaj o sen i aktywność fizyczną, a z bliskimi kontaktuj się przez telefon lub Internet. W tych trudnych czasach dzieci potrzebują dodatkowej troski i uwagi ze strony dorosłych. W miarę możliwości wykonuj czynności, które zazwyczaj znajdują się w Twoim planie dnia.
To normalne, że podczas kryzysu odczuwa się smutek, stres i dezorientację. Pomóc może rozmowa z zaufanymi osobami, takimi jak znajomi czy członkowie rodziny. Jeśli czujesz, że sytuacja Cię przerasta, skontaktuj się z pracownikiem służby zdrowia lub odpowiednim doradcą.